Ushqimet që mund të zëvendësojnë brushën e dhëmbëve

Dentistët rekomandojnë pastrimin e dhëmbëve pas çdo vakti të ushqimit në mënyrë që të parandaloni prishjen e dhëmbëve e cila kryesisht ndodh për shkak të grimcave ushqimore që mbesin në gojën tuaj.

Megjithatë, për shkak të jetës së përditshme shumë dinamike, njerëzit nuk kanë mundësi t’i pastrojnë dhëmbët pas secilit vakt të ushqimit. Kur një gjë e tillë kthehet në zakon, mund të ketë pasoja negative në dhëmbët tuaj dhe në shëndetin tuaj të përgjithshëm gjithashtu.

Molla

Mollat përmbajnë fosfor, kalcium dhe fluoride që pengojnë zhvillimin e kariesit dhe është provuar se ky frut mund të pastrojë dhëmbët më mirë se secila brushë e dhëmbëve.

Karrota

Përtypja e karrotave stimulon sekretimin e pështymës, e cila ndihmon në heqjen e grimcave të ushqimit.

Përveç kësaj, fibra që gjendet në karrota vepron si një brushë e dhëmbëve që mund të pastrojë dhëmbët tuaj dhe mishrat.

Selino

Poashtu edhe selino ka veti anti-karies dhe ndihmon në pastrimin e dhëmbëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP