Cila është më e rëndësishme, jeta e juaj apo e imja?

“Një ditë ti do të më pyesësh se cila është më e rëndësishme, jeta e juaj apo e imja? Unë do të përgjigjem se e imja është më e rëndësishme dhe pastaj ti do të ikësh duke mos e ditur se jeta ime je ti.”

Thënie nga Kahlil Gibran. Ai ishte artist, shkrimtar dhe poet Libanezo – Amerikan. Në botën arabe, Gibran njihet si shkrimtar dhe politikan rebel. Në botën anglisht-folëse ai kryesisht është i njohur për librin e tij “Profeti” i cili u botua në vitin 1923. Gibran është poeti më i lexuar i të gjitha kohërave, pas Shekspirit dhe Lao Tzu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP