Këto lamtumira në kohë lufte ta copëtojnë zemrën #FOTO

T’i thuash mirupafshim njeriut të dashur, është e vështirë edhe në kohët më të mira, por të thuash lamtumirë kur dikush duhet të shkojë të luftojë në luftë, kjo mund të jetë pothuaj e pamundur. Megjithatë, shumë njerëz e kanë bërë në të kaluarën, dhe me siguri shumë njerëz do ta bëjnë përsëri në të ardhmen.

Lufta e Parë Botërore dhe Lufta e Dytë Botërore, si dhe çdo luftë para dhe pas tyre, panë çifte të panumërt që i jepnin puthje njëri-tjetrit, pa e ditur nëse do të shiheshin përsëri. Çdo puthje mund të ketë qenë e fundit.

Shumë imazhe që shihni sot, të ushtarëve që puthin të dashurat e tyre para se të niseshin për në luftë vijnë nga Numri Special i Shën Valentinit i revistës LIFE (1944). Revista botoi fotografi të çifteve që përqafoheshin në stacionin e Pensilvanisë në Nju Jork në vitin 1943. Teksti shoqërues ishte:

“Ata qëndrojnë para portave që çojnë tek trenat, të zhytur në krahët e njëri-tjetrit, nuk e vrasin mendjen se kush po i sheh, apo çfarë mendojnë. Secila lamtumirë është një dramë e plotë në vetvete…”.

Më poshtë një seri fotografish të lamtumirave në kohë lufte, me pamje që ta copëtojnë zemrën. / Bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP