Gramoz Ruçi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Shqipërisë

Gramoz Ruçi është zgjedhur zyrtarisht Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë pasi ka marrë 80, vota nga shumica e deputetëve të Kuvendit.
Votimi është zhvilluar i fshehtë dhe në seancë ka marrë pjesë e gjithë opozita.
Partia Demokratike, ndërkohë ka bojkotuar pjesëmarrjen në komisionin e votimit.
Jashtë Kuvendit po zhvillohet një protestë e ish-të të përndjekurve politikë që shprehin kundërshtimin e tyre për zgjedhjen e Ruçit.
Pas zgjedhjes së kryetarit, pritet që të zgjidhet edhe kryesia si dhe Këshilli i Rregullores.
Gramoz Ruçi është Sekretari i përgjithshëm i PS-së dhe kreu i Asamblesë. Ai u zgjodh deputet në qarkun Fier.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP