Tilerson: SHBA-ja do të vazhdojë ta mbështesë Maqedoninë

HBA-ja krenohet që është mike dhe partnere strategjike e Maqedonisë dhe për 26 vite me radhë punojmë së bashku për mbështetjen e aspiratave të Maqedonisë për hyrje në BE dhe NATO, thuhet në urimin e sekretarit amerikan të shtetit, Reks Tilerson, me rastin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Maqedonisë.

“Në emër të Qeverisë së SHBA-së, kam kënaqësi që popullit të Maqedonisë t’ia transmetoj dëshirat tona më të mira, me rastin e 26 vjetorit të pavarësisë. I përshëndesim aktivitetet që i ka ndërmarrë qeveria e re, me ç’rast e tregoi përkushtimin e saj kundrejt parimeve demokratike, respektimin e qeverisjes të së drejtës dhe bashkëpunimin rajonal. SHBA-ja do të vazhdojë t’i mbështesë përpjekjet e Maqedonisë për zbatimin e reformave, të nevojshme për ta siguruar vendin e vet në familjen euroatlantike”, theksohet në kumtesën e sekretarit amerikan të shtetit Reks Tilerson.

Me padurim presim bashkëpunim të mëtutjeshëm edhe në vitet që vijojnë, thuhet në urimin e Departamentit amerikan të shtetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP