Erdogan ka biseduar me mbi 20 liderë për situatën në Arakan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Stamboll se po zhvillon aktivitete intensive diplomatike për të ndaluar dramën humanitare në Arakan të Mianmarit, raporton Anadolu Agency (AA).

“Në lidhje me këtë, kam zhvilluar biseda telefonike me mbi 20 udhëheqës botërorë,” tha Erdoğan.

Presidenti i Turqisë para nisjes për vizitë në Kazakistan tha se polemika në prag të zgjedhjeve në Evropë vihet në sulmet ndaj Partisë së Drejtësisë dhe Zhvillimit (Ak Parti), Turqisë dhe atij personalisht.

“Po ju organizoni zgjedhjet tuaja, në vendet tuaja. Organizoni si të doni. A mos vallë do t’ju sjellin vota sulmet ndaj Erdoğanit, Turqisë? Deri kur mendoni të funksiononi kështu”, u shpreh Erdoğan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP