Muzika e Beyonce bëhet lëndë mësimore

Një universitet në Danimarkë do të ofrojë mësime rreth jetës së Beyonce. Sipas mediave të huaja, rreth 75 studentë janë regjistruar dhe do mësojnë rreth mënyrës së si ajo këndon e shkruan muzikë.

 “Do analizojmë këngët dhe videoklipet e saj, ndërsa do të fokusohemi te gjinia, seksualiteti dhe raca”, tha profesori Erik Steinskog për BBC duke shtuar se diva e popit është e rëndësishme për të kuptuar botën ku jetojmë.

Universiteti i Kopenhagës nuk është i pari që përfshin mësimin e muzikës së 36-vjeçares në programin shkollor. Para disa vitesh kjo gjë u bë edhe Universiteti Rutgers në New Yersey.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP