Juventus, 80 milionë euro në stol për ‘fajin’ e Cuadrados

Tri ndeshje, të gjitha si titullar. Falë paraqitjeve të tij Juan Cuadrado ka lënë në stol 80 milionë euro të shpenzuara nga Juventus në merkaton e verës dhe ka bërë të tijin krahun e djathtë të sulmit.

Beppe Marotta dhe Fabio Paratici kanë përforcuar krahët, duke marrë Douglas Costa (6 milionë euro për huazimin plus 40 për blerjen në fund të sezonit) dhe Bernardeschi-n (40 milionë plus 5 si bonus).

Duke parë se Mario Manduzkic konsiderohet i paprekshëm nga Massimiliano Allegri, kolumbiani ishte bërë kandidati kryesor për t’i lënë vendin njërit prej dy të rinjve. Por nuk ka ndodhur kështu, me Allegri-n që e ka konfirmuar Cuadrado-n edhe pas paraqitjes së keqe në Superkupën e Italisë të humbur kundër Lazio-s. Lojtari ka rilindur në ndeshjen e tretë, duke realizuar edhe një gol vendimtar.

Kundër Genoa-s ka qenë ai që ka ndryshuar historinë e ndeshjes. Në fillim ka dhënë krosin për Manduzkic, nga i cili ka ardhur penalltia e shkaktuar nga Lazovic, më pas ka ardhur goditja me të majtën për avantazhin 3-2. Kolumbiani ka qenë vendimtar në Xhenoa edhe vitin e kaluar, por kundër Sampdoria-s, duke realizuar golin e fitores me një goditje me kokë.

Pak gola, por të gjithë të rëndësishëm. Cuardado nuk shënon shumë, por kur e bën vendos ndeshjen. Pesë realizime në vitin e parë, tre në të dytin, një në të tretin, por kundër disa ekipeve me peshë: Torino, Fiorentina dhe Inter në Itali, Bayern dhe Lyone në Champions League. Kur Cuadrado shënon, Juventus e di mirë se si do të përfundojë ndeshja: tetë fitore nga nëntë.

I vetmi rast që gjërat kanë shkuar ndryshe ka qenë në Champions League në ndeshjen e kthimit të 1/8-ve kundër Bayern Munich: Massimiliano Allegri e ka zëvendësuar kur Juventus ishte akoma e kualifikuar, por gjermanët fituar 4-2 në kohën shtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP