Shkup, mbështetje britanike për përpunimin e kontrollit strategjik mbrojtës 2018

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot u takua me këshilltarin për mbrojtje dhe siguri në Sektorin për stabilizim të Mbretërisë së Bashkuar, Stiven Gllover, i cili po qëndron për vizitë dyditëshe në Republikën e Maqedonisë.

Në takimin në të cilën morën pjesë edhe ambasadori britanik, Çarlls Geret dhe atasheu i mbrojtjes, nënkoloneli Riçard Peri, siç informojnë nga Ministria, janë këmbyer mendime dhe përvoja lidhur me përpunimin e Kontrollit strategjik mbrojtës, si dhe për mundësitë për mbështetje në përpunimin e këtij dokumenti jashtëzakonisht të rëndësishëm për mbrojtjen, nga ana e Mbretërisë së Bashkuar.

Minsitrja Shekerinska në takim ka informuar për ristartimin e procesit për përpunimin e Kontrollit strategjik mbrojtës, proces i cili do të duhej të përfundojë nga mesi i vitit të ardhshëm. Përpunimi i këtij dokumenti konsiderohet kyç për udhëheqje cilësore të reformave mbrojtëse dhe anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë në NATO, thuhet në kumtesën e MM-së.

Këshilltari britnaik për mbrojtje Gllover ka shprehur gatishmëri dhe interesim për mbështetjen këshilldhë[nëse nga ana britanike ndaj këtij procesi të rëndësishëm reformues. Ai njëherit i theksoi edhe përvojat britanike dhe leksionet e mësuara në pikëpamje të përpunimit, por edhe implementimit të kontrolleve strategjike mbrojtëse.

Në suaza të vizitës në Maqedoni, Gllvoer do të tkaohet edhe me përfaqësues të lartë nga Kabineti i Presidentit dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, të angazhuar për mbrojtjen dhe sigurinë, ndërkaq takim do të ketë edhe me kryetarin e Komisionit për mbrojtje dhe siguri në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP