Van Halen: Maqedonia ka përkrahje nga euroliberalët për reformat dhe eurointegrimet

 Eurodeputeti holandez dhe kryetari i Aleancës së liberalëve dhe demokratëve në Evropë (ALDE), Hans van Halen sot edhe një herë e ka shprehur përkrahjen që libealët evropianë ia japin Republikës së Maqedonisë në proceset eurointegruese. Ai në konferencë për shtyp tha se është i bindur se Maqedonia po përparon dhe se vendit i nevojitet stabilitet politik, e joq everi e re çdo vit.

“Nëse programi qeveritar 3-6-9 realizohet mirë, ky vend do të bëhet vend bashkëkohor, atëherë do të uleni në tryezë me BE-në dhe do të negocioni për anëtarëim. Liberaldemokratët në këtë luajnë rl të rëndësishëm dhe une do të vazdojë t’i përkrah sa të mundem”, tha van Balen , i cili sot ka pasur takim m ministrin Zoran Shapuriq, ndërsa dje është pritur edhe nga kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

Kryeministrit Zaev ia transmetoi përkrahjen, por edhe porosinë se liberalët janë të fuqishëm në BE.

“Kemi shtatë kryeminsitra, anëtarë të partive liberale dhe e kemi presidentin francez Emanuel Makron, i cili është përkrahës i fuqishëm i ideve liberale. me pesë eurokomisarëlt tanë, shtatë kryeministrta dhe presidentin francez ne duhet të punojmë së bashkë për përparimin e Maqedonisë”, tha Balen.

Eurodeputeti holandez, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve lidhur me gjendjen aktuale politike në vend dhe marrëdhëniet me fqinjët, tha se kjo qeveri dallohet sipas asaj që i fton miqtë de fqinjët dhe në tryezë me dialog tenton t’i zgjidh problemet.

“Mendoj se kjo Qeveri ka bërë dallim me atë që i fton (u paraqitet) miqve dhe fqinjëve  dhe drejtpërdrejtë shkon aty të tentojë t’i zgjidh problemet. Në diskutim me Serbinë, Maqedoninë  paraqitje t mira pa bërë presion, por tha eja të ulemi  në tryezë”, tha Van Balen.

Gjatë takimeve, eurodeputeti dhe kryetar i ALDE-s, Van Balen, ka treguar interes ehde biznes klimën në Republikën e Maqedonisë, në apsekt të strategjisë së re të Qeverisë së RM-së lidhur me investimet e huaja

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP