Reagim nga Kabineti i Ivanovit: Deklarata e Zhivaleviq është në kundërshtim me faktet

Nga Kabineti i kryetarit Gjorgje Ivanov kanë reaguar ndaj deklaratës së agjentit serb Goran Zhivaleviq të dhënë për gazetën serbe Tanjug, njofton Portalb.mk.

“Zhivaleviq nuk ka kërkuar leje por “pas përfundimit të veprimeve dhe aktiviteteve në Kuvend”, ka dërguar porosi te personat e punësuar nëpër institucione mes të cilëve edhe te këshilltari i kryetarit Ivanov se ka qenë në Kuvend me qëllim që të sigurojë alibe dhe ta heq përgjegjësinë për veprimin e tij”, thuhet në reagimin e Kabinetit të kryetarit.

Zhivaleviq ka theksuar se për qëndrimin e tij në Kuvend gjatë kohës së incidenteve ka marrë leje nga këshilltari i sigurisë së kryetarit, Sinisha Aleksovski.

Nga Kabineti i kryetarit thonë se këshilltari i theksuar nuk është person i autorizuar për paraqitjen e lëvizjes dhe qëndrimit të përfaqësuesve të huaj dhe ai në rastin konkret ka vepruar në pajtim me protokollet e sigurisë, për të cilat ai ka përgatitur dhe arkivuar raportet e dorëzuara për eprorët kompetentë.

Nga Kabineti i kryetarit theksojnë se “deklarata e Zhivaleviqit është e kundërta e fakteve. Shërbimet maqedonase nuk kanë kërkuar shërbim nga ai”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP