Shkarkohet komandanti i Flotës së Shtatë amerikane

Marina amerikane shkarkoi komandantin e Flotës së Shtatë, Joseph Aucoin, pas disa aksidenteve që kanë përfshirë luftanijet në Azi.

Dhjetë marinarë vazhdojnë të jenë të zhdukur nga përplasja e luftanijes USS John S. McCain me një cisternë të naftës, të hënën pranë Singaporit.

Zyrtarët kanë thënë se kanë gjetur mbetje njerëzish në bordin e anijes që tani ndodhet në portin në Singapor.

Përplasja ka qenë incidenti i katërt i tillë në një vit.

Marina amerikane tha përmes një deklarate se ka humbur besimin në aftësinë e Aucoinit për të komanduar.

Flota e Shtatë amerikane është e vendosur në Jokosuka të Japonisë.

Aucoin, i cili ka qenë komandant qysh në vitin 2015, është dashur të pensionohet brenda javësh.

Pasardhësi i caktuar do ta zëvendësojë menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP