Deponitë, mbeturinat dhe djajtë

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

 

Sot, lexues të dashur, nuk do folim për njerëzit partiakë shtetëror, as me tradhtarë e intriganë, as me shkrimtarë e gazetarë, por me armiqtë më të mëdhenj të botës ekologjike natyrore e shpirtërore: me deponitë, mbeturinat dhe djajtë.

Pikësëpari të pyes ty, djalli mallkuar më trego origjinën , ku linde e jeton, nga je, cilës qenie i takoni, njerëzores apo shpirtërores, lëndores apo materiales, femërores apo mashkullores, shtazores apo bimores, xhindores apo engjëllores, zjarrit, flakës, ujit apo tokës?

Origjina ime është nga zjarri, më tha djalli, kurse origjina e zjarrit është nga mbeturinat, ndërsa mbeturinat prejardhjen e kanë nga deponitë tuaja anekënd botës shqiptare, origjina e deponive është papastërtia e pisllëku, në këto pisllëqet tuaja është venbanimi im. Papastërtia juaj është ushqimi im më i shijshëm e më i fuqishëm, sa më shumë që të jeni të ndotur e të pistë aq  më bëni të fuqishëm, dinak, të zgjuar, të mençur e intelegjent, sa që do t’ua  ndotë jo vetëm malet, drunjtë, bimët, por dhe ajrin e shëndetin tuaj, do t’ju zhbëj fare, më tha djalli mallkuar.

***

-Prandaj jemi ku jemi, shërbëtorë e ushqyes  të dreqërve e djajve të çdo mbeturine e deponie;

-Për ne çereku i shëndetit është pastërtia, kurse shëndetëplote papastërtia.

-Për ne pasuri shtëpiake, familjare e qytetare janë llomet, pisllëqet, mbeturinat e deponitë, kurse varfëri, ambienti pastër natyror, shtëpiak, familjar e qytetar.

Thënia profetike thotë, një, se gjysma e pasurisë dhe shëndetit njerëzor është ekologjia e pastër shpirtërore edukative e vetëdijes, dy, ekologjia e pastër natyrore-fizike. Kur mungon ekologjia e vetëdijes, s’kemi çfarë të kujdesemi për ekologjinë e pastër natyrore, mjerim.

***

Tregim i saktë mistik

Pas vdekjes së pasardhësit të profetit Muhamed, Ebu Bekrit, grupi i të mençurve fetarë propozuan që Omeri të bëhej udhëheqës e të zëvendësonte para ardhësin e ndjer Ebu Bekrin. Mirëpo, ai, duke kuptuar përgjegjësinë e udhëheqjes, nuk e pranoi.

Pas shumë bindjeve e argumenteve të sinqerta, pranoi që të bëhet udhëheqës i popullit të vet. Doli në foltore para të pranishmëve me lot në sy, për shkak përgjegjësisë, tha tri porosi:

-I dashur popull myslimanë, nëse devijoj prej rrugës së Allahut, Kuranit e Muhamedit, më korrigjoni, nëse nuk korrigjohem më largoni nga ky post, e nëse nuk largohem atëherë më vritni.

-Përgjegjësia ime nuk është vetëm ndaj njërëzve të kësaj popullate, po dhe ndaj drunjve në pyje e në fusha, nëse dikush del dhe pret një dru në pyjet tona, unë përgjigjem për mos edukatën e prerëdrurësit, nëse dikush shkul e nuk mbjell lule e fidane, ne përgjigjemi pēr kētë moskujdesje.

-Nëse ndonjë zog, bletë apo qen ngordh buzë lumit Nil për shkak etjes, ne përgjigjemi për mos humanizmin e turpshëm njerëzor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP