Në këtë mënyrë pastroni rrugët e frymëmarrjes

Kemi të bëjmë me një recetë të vjetër, me shekuj, e cila është e dobishme për shërimin e rrugëve të frymëmarrjes, sidomos për largimin e kollitjes, përcjell Lajmi.net.
Përbërësit:

Rreth 20 sytha të rinj, që dalin në pishë gjatë pranverës, në majë të degëve; – 1 limon më i madh, i grirë në rriska të holla; – Mjaltë – rreth gjysmë kilogrami.

Përgatitja:
Përbërësit e përmendur i rendisim në kavanoz, duke filluar nga sythat e pishës, e mbi të limonin dhe mjaltin dhe, kështu me radhë, derisa të mbushet tërë kavanozi.

E mbyllim kavanozin mirë dhe e lëmë në një vend të ndritshëm dhe të ngrohtë, më së miri në dritare, që të qëndrojë 40 ditë.

Herë pas here e rrotullojmë kavanozin, në mënyrë që përbërësit të përzihen mirë. Pas 40 ditësh e kullojmë pjesën e lëngshme, hedhim mbetjet e pishës dhe limonit dhe mjaltin e përfituar e ruajmë në frigorifer.

Përdoret sipas nevojës!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP