Ne, dhunuesit e hapësirave jetësorë

Musli Ferati

Musli Ferati

Duke u marrë me callshitjen e punëve të “dunjasë” dhe shkoqitjen e problemeve të përbotshme, nuk e vërejmë e as na bëhet vonë se para pragut të shtëpisë fqiu i parë na ka venduar skeden me parmakët e këpucëve, kurse më tej në koridorin e përbashkët fqiu tjetër ka stacionuar për shtatë palë qefe karocen e personave të invalidizuar dhe lodrat e shqyera të fëmijëve, për të bllokuar shkallët me lloj-lloj cikrimash dhe të palarash nga garderoba shekullit të kaluar, gjithandej me qeska najlloni, fshesa dhe garnitura gjysëm të thyera. Kuadri rënqethes i okupimit dhe uzurpimit drakonik dhe mizor i ambienteve jetsore publike vazhdon edhe kur të shkelim në rrugën për të dalë në qytet, ngase në të dy anët janë parkuar automobilat privat, motoçikletat, biçikletat dhe karocat për hamallët e falimentuar.

Që paradoksi e çthurjes se higjienës urbane të jetë akoma më drastik, të gjithë pronarët e këtyre mjeteve të komunikacionit posedojnë shtëpia dhe pallate luksoze me obore dhe kopshte të gjëra, në të cilat freskohen ndër shadervane ku cikëron dhe zhurmon pa ndërpre uji i pijshëm nga ujsejellësi gjysëm i cekët i qytetit. Ndonjë fodull qytetar me manire bujqësore gjithë oborin e ka mbushur me pemë dhe perime të mbjellura, anë e këndë të përshkruara për mrekulli me pjergullat e rushit dhe kungulleshave te Stambollit.

Ngulfatja e mjediseve publike në qytet nuk mbaron me kaq; rrugët kryesore janë të bllokuara dhe ngushtuara me vetura dhe automjete të tjera private, ndërsa ato pak trotuare që kan mbetur nga koha e diktatures komuniste janë shëndruar në galeri dhe rafte duqanesh për shitjen e artikujve ushqimor, basmave të Damaskut, plastikave të industrisë kineze, dhe qipirave të Abu-Dabit. Ndërkaq, kashmiri i Nju-Delhit qëndron i varur mbi kokat e kalimtarëve si amulet i kohrave teë frigshme të mesjetës. Prej disa vitesh edhe sheshi i qytetit i posa rinovuar, me asnjë metër katror sipërfaqe të gjelbruar, është bërrë poligon i pazarxhinjëve ilegal ku ofrohet mall dhe shërbime të lojrave dhe akulloreve me pekmez.

Gjith ky katapultim i shfrenuar në qytetet e Maqedonisë perëndimore nga grabitqarët dhe matrapaza  të shkujdesur sikur shkon në konkordancë dhe bashkveprim të rafinuar me mandatarët dhe çinovnikat e administratës komunale, që nuk te jepë shpresë se në një kohë të afërt mundemi të shpëtojmë nga bedated dhe sqepallat e obstruimit të ambienteve urbane siç  janë rrugët, parqet, trotuaret fushat e sportit, dhe infrastruktura tjeter përcjellëse në të cilën të  gjithë ne duhet të marrim frymë të punojmë, të pijmë ujë, të ushqehemi dhe të realizojmë kërkesat dhe nevojat e tjera jetsore. Përderisa pushtetarët më tepër bashkpunojnë me zullumqarët e ambientit jetsor në qytet, në të gjithë, një ditë do të vetëhelmohemi dhe vetëmbytemi në tymin dhe pluhurin e atmosferës së tejndotur, bile të etshëm per uje, i cili më tepër po përdoret për larjen e veturave dhe ujitjen e oboreve dhe kopshteve, se sa për nevojat e biologjike të qytetareve. Këto dhe shumë pavijone të zymta te higjienës komunale, që përkitazi kanë ngushtuar dhe paralizuar hapsirat jetsore në qytet, shtrojnë nevojën e përngutshme xhentiliane: ose të reformojmë totalishtë administrimin urban të qytetit ose të kërkojmë shpëtimin nga administrator  të jashtëm në formë protektorati, menaxhmenti ose diç, te ngjajshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP