LIRIA

Lirinë duhet ta duash

Me zjarrin e zemrës ta duash

Si sytë e ballit ta ruash

Në shpirtë ta ruash

 

Lirinë duhet ta ndjesh

Në zemër ta kesh

Me gjakun tënd ta ushqesh

Me shpirtë ta ushqesh

 

Lirinë duhet ta mbrosh

Edhe me jetë ta mbrosh

Me barrë Sizifi te jetosh

… me jetë të guxosh!

 

Autor: Naim Iljazi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP