Dragonjtë e fuqishëm shqiptarë

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

Të lutemi o Zoti ynë i Madhërishëm, na ruaj e na shpëto nga “dragonjtë e fuqishëm shqiptarë”! Çështë kjo gjëmë, çështë kjo marrëzi e ky turp i madh nga se e keqja më e madhe vjen nga këta “dragonjtë e fuqishëm mendjemëdhenj”.  Na tregoni cili prej këtyre “politikanëve dragonj” është në gjendja ta shpëtonte këtë popull të ngratë mijëvjeçarë, cili?, Edi Ramë-adidaska, Sali Berishë-demokrat lepe-peqi, Hashim Thaç-gjarpëri, Kadri Vesel-alltia, Hajredin Pashë-peshkaqeni, Ali Ahmet-Bustskenderbegu, Zijadin Selë-dajaku, cili, ama cili,  ore shqiptarë të Ilirëve mund të na shpëtonte?, askush.

A prej këtyre, hë, presim shpëtim, prej këtyre? Jo, njëqindëherë jo, s’ka hair prej këtyre shpirtzbrazurve. Cili prej këtyre e ka urtësinë popullore, nurin shpirtëror, intelegjencën mendore dhe zgjuarësinë politike?, askush. Sa të këqi janë politikishtë, e mbajnë veten si dragonj të trojeve tona, a në anën tjetër e luajnë rolin e bajlozova të zi. Të gjithë e  përmendin Europën, europianë s’janë; po ama, komunistë, leninistë, ateistë, e kurrë atdhetarë, patriotë e dashurorë. Vëreni hipokrizitë e tyre, mashtrimet e tyre, fjalët e tyre të përditëshme jo shqiptare, thonë: “Shtetet Perëndimore, BE, NATO, SHBA”, sa më shumë që i përmendin , aq më shumë po zbrazen trojet tona duke emigruar në shtetet europiane-perëndimore e Amerikë. Pse, “dragojtë e fuqishëm politikë shqiptarë” s’e thonë të kundërtën, që europa të vi te ne për të na ndihmuar, e jo ne të shkojmë në europë për t’u asimiluar. Kur kemi jetuar ne këtu, europianët askund s’kanë qenë. Dashuria e madhe, miq të dashur, ndaj europës është sakrificë e shkrirjes dhe zhdukjes sonë gjuhësore e kombëtare.

Sa është tragjike shpërngulja e shqiptarëve të dhunëshme në Turqi, ende më tragjike është largimi i vullnetshëm e i dëshiruar i shqiptarëve në shtetet europiane.

P.S.

Në Turqi me dhunë, në Europë me dëshirë, kurse në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni zbrazje, përkujtime deri në asimilim.

P.S.1.

Në Shqipëri “Dragojtë shqiptarë” rrënjët i kanë nga Enver Hoxha leniniste, mos na lavdërohen shumë me atë demokracinë e tyre, ata kurrë nuk bëhen demokratë sepse për shkak interesave e lakmive shtetërore enveriane vullnetarisht e përkrahnin diktaturën komuniste, prandaj sot e kësaj dite janë komunistë, ateistë, të pabesë, dinakë, më intelegjentë, mirëpo intelegjencën nuk e përdorin për të mirë, por për të keq, ashtu i ka mësuar xhaxhi Enver.

P.S.2.

Në ish-Jugosllavi, “Dragojtë shqiptarë”, rrënjët i kanë nga dhuna serbe-maqedone-malaziase, dallimi, shqiptarët që jetonin në ish-jugosllavi, për shkak frikës, mbrojtjes së vetvetes e identitetit, po dhe naivitetit të tyre, shumica u bënë titistë komunistë e spiuna të UDB-s,  prandaj “Dragojtë shqiptarë” të Kosovës, Maqedonisë, Preshevës e Bujanovcit janë të pacipë, e kanë qejf dhunën, luftën e pushkën. Sot e kësaj dite janë naiv, spiuna, gjysmë intelegjentë, të ashpër, kriminel e të korruptuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP