Ushqimet që rrisin energjinë e trurit

Lexojmë shpesh artikuj lidhur me ushqimet që duhet të konsumojmë për të mbajtur larg sëmundje të ndryshme, si ato të zemrës, gjakut etj. Por, ai që ka nevojë të furnizohet më së shumti me lëndët e nevojshme është rregullatori i gjithçkaje: truri. Marrëdhënia mes të ushqyerit dhe trurit nuk ka marrë vëmendjen e duhur së fundmi,e kjo është disi alarmante.

Sipas Rebecca Katz, autores së recetave të gatimit bazuar mbi studimet shkencore, qelizat e trurit kanë mundësi të rigjenerohen, e kjo vetëm falë asaj çfarë konsumojmë gjatë ditës dhe aktivitetit fizik. Parandalimi i dobësimit të kujtesës, tashmë nuk është i pamundur, pasi falë produkteve ushqimore të mëposhtme, asgjë nuk do të jetë më si më parë.

Mente, Fara kungulli, Lulelakër, Sardele, Bajame, Panxhar, Kikirika, Kanellë, Çokollatë e zezë, Xhinxher

Mos i nënvlerësoni asnjëherë të tilla këshilla, pasi ajo që investoni sot, do t’ju sjellë vetëm të mira në të ardhmen!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP