Shtëpia e Bardhë: Tramp ishte sarkastik kur e falënderoi Putinin

Presidenti amerikan, Donald Tramp, tha se kishte bërë shaka kur e ka falënderuar presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, për urdhërimin e shkurtimeve të mëdha në numrin e personelit diplomatik të Shteteve të Bashkuara në Rusi, duke u shprehur se ky veprim do të mundësonte kursim të parave amerikane.

“Absolutisht, mendoj se ju e dini këtë”, tha mbrëmë Tramp, pasi ishte pyetur nga gazetarët nëse ai ishte sarkastik pardje, kur tha se e “falënderon shumë”  Putinin për ndihmën në reduktimin e shpenzimeve të Departamentit të shtetit.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, po ashtu tha se Tramp “ishte shprehur me sarkazëm” kur i ka bërë këto komente.

Muajin e kaluar, presidenti Putin urdhëroi që Shtetet e Bashkuara ta zvogëlojnë për 755 numrin e të punësuarve diplomatikë në Rusi, në përgjigje të legjislacionit të ri e të ashpër amerikan, me të cilin forcohen sanksionet kundër Moskës, për shkak të agresionit të saj në Ukrainë dhe për përzierje në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit të kaluar.

Raportohet se Shtetet e Bashkuara i kanë gjithsej 1,200 të punësuar diplomatikë në Rusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP