Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC, njofton Klan Kosova.

Prej ditësh zyrtarë të Koresë komuniste, por edhe Trump kanë shkëmbyer fjalë me retorikë të fortë e madje është përmendur gjatë tërë kohës lufta mes dy vendeve.

Por Kina, partneri i vetëm i madh i Koresë i ka lutur dy vendet për tërheqje.

Kërkesa e presidentit kinez raportohet se është bërë në një bisedë telefonike me Donald Trump.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP