Shkarkimi i Zvërlevskit edhe sot temë diskutimi në Kuvend

Sot në mesditë në Kuvendin e Maqedonisë do të vazhdojë seanca e gjashtë në të cilin do të debatohet për shkarkimin e e prokurorit publik, Marko Zvërlevski.

Propozimi për shkarkimin e Zvërlevskit është dorëzuar nga Qeveria, për shkak të kryerjes së punës në mënyrë jo-ligjore, jo-efikase dhe jo-profesionale. Gjithashtu në tekstin e propozimit për shkarkim ceket se Zvërlevski me sjelljen dhe veprimet e tij ka treguar se nuk është i aftë ta kryej funksionin e prokurorit, si dhe për atë se nuk ka iniciuar proces gjyqësor për raste të parapara me ligj.

Sipas deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kërkesa e Qeverisë për shkarkim të prokurorit publik është e pabazë. Ata thirren në nenin 8 të Rregullores për zgjedhje, ku sipas tyre, thuhet se emërimi dhe shkarkimi i funksionarëve nuk guxon të ndodhë në kohë kur ka zgjedhje të shpallura. Andaj të njëjtët bëjnë obstruksione duke zvarritur debatin me replika dhe kundër-replika mes veti.

Nga ana tjetër shumica parlamentare këmbëngul se Zvërlevski duhet të shkarkohet para pushimit vjetor të deputetëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP