Në Bruksel fillon festivali “Koha për lule”

Në Bruksel filloi festivali “Koha për lule” gjatë të cilit Sheshi Grand Place dhe bashkia e qytetit u dekoruan me rreth 100.000 lule, raporton Anadolu Agency (AA).

Në shesh qilimat e dizajnuar janë “thurur” nga lulet, perimet dhe frutat.

Koordinatorja e programit, Annette Katz, deklaroi se njerëzit që jetojnë në qytetet e mëdha, siç është Brukseli, tregojnë interesim për punën në kopsht, edhe nëse nuk e kanë.

“Festivali ‘Koha për lule’ lidhet në një manifestim”, deklaroi Katz.

Gjatë festivalit do të organizohet edhe “Nata e luleve”, ndërsa gjatë programit do të shitet ushqim dhe pije që është karakteristike për Belgjikën. Gjithashtu do të performojnë edhe artistë belg.

Festivali i cili për herë të parë është mbajtur në vitin 2013 zgjat deri më 15 gusht.

Në Belgjikë organizohet edhe “Festivali i qilimave me lule”. Në këtë manifestim, pjesa më e madhe mbulohet me qilim lulesh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP