Matis: Lufta me Korenë Veriore do të ishte katastrofike

Lufta e mundshme midis SHBA-së dhe Koresë Veriore do të ishte “katastrofike”, pranoi ministri amerikan i Mbrojtjes Xhejms Matis.

Ai shtoi se SHBA-ja megjithatë, do të jetë e gatshme nëse është e nevojshme.

“Lufta është strategji e njohur dhe nuk ka nevojë të projektohet dhe ajo do të ishte katastrofike”, deklaroi njeriu i parë i Pentagonit në kohën kur presidenti i SHBA-së Donald Tramp e përforcoi retorikën e ashpër ndaj Koresë Veriore.

Ministri i Mbrojtjes tha se përgjegjësia e tij është përgatitja e opsionit ushtarak nëse do të ishte e nevojshme, por SHBA-ja komploton qasje diplomatike për kërcënimin koreanoverior.

Matis mbrëmë zyrtarisht e vizitoi sektorin mbrojtës eksperimental inovativ (DIUxh) në Maunt Vju në Kaliforni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP