VW motivon zëvendësimin e veturës së vjetër me të renë me ulje deri 10 mijë euro

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen do të motivojë më një shumë prej 10 mijë eurosh për të gjithë ata, të cilët dëshirojnë të zëvendësojnë veturat e tyre të vjetra të kësaj marke.

Vendimi vjen në momentin kur Gjermania po angazhohet që të zvogëlojë emetimin e gazrave të dëmshme dhe pas skandalit të mashtrimit që ka përfshirë këtë kompani.

Blerësve do t’iu ofrohet zbritje prej 2 mijë eurosh për makinat, të cilat përmbushin standardin e ri “Euro 6” e deri në 10 mijë euro për Volkswagen Touareg.

Gjithashtu është propozuar një tjetër ulje prej 1000 deri në 2.380 euro për të gjithë blerësit e automjeteve elektrike.

Oferta do të vlejë deri në fund të vitit 2017, ka thënë një zyrtar i Volkswagenit për Agjensinë Franceze të lajmeve, (AFP).

Sipas zyrtarit, kompania është duke menduar edhe për zgjerimin e këtij plani jashtë Gjermanisë, në mënyrë që të mbulojë gjithë Evropën.

Propozimi i kompanisë vjen pas samitit të qeverisë dhe industrisë javën e kaluar për zgjidhjen e nivelit të lartë të gazrave të emetuara nga automjetet me motor dizel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP