Raporti: Koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të i ka vrarë civilët

Nga sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, i cili po lufton kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), për t’i dëbuar nga baza e tyre në qytetin Raka në Siri, janë vrarë së paku 29 civilë, përfshirë 14 fëmijë, gjatë 24 orëve të fundit, ka raportuar mbrëmë Observatori sirian për të drejtat e njeriut, që i ka vëzhguesit në terren, transmeton REL.

Ndër të vrarët janë edhe 14 anëtarë të një famileje, ka njoftuar ky observator.

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara nuk është përgjigjur menjëherë ndaj këtyre akuzave.

Më parë, koalicioni ka thënë se ndërmerr masa të jashtëzakonshe për evitimin e vrasjes së civilëve dhe zhvillon hetime për raportet e tilla.

Koalicioni ka thënë muajin e kaluar se nga sulmet e veta ajrore janë vrarë së paku 600 civilë në Siri dhe Irak, prej se i ka filluar operacionet në vitin 2014.

Grupet për të drejtat e njeriut thonë se ky numër është shumë më i madh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP