Kinë: Tërmet i fuqishëm në pjesën jugperëndimore

Nga një tërmet i fuqishëm në pjesën jugperëndimore të Kinës janë vrarë 13 vetë, përfshirë 5 turistë, dhe plagosur së paku 175 persona të tjerë, kanë njoftuar sot qeveria dhe mediat, transmeton REL.

Ky tërmet me intensitet 6.5 shkallë e ka goditur një rajon me popullatë të shpërndarë, 200 kilometra në veriperëndim të qytetit Guanguan në provincën Siçuan, ka njoftuar Vëzhgimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. Rajoni i goditur është afër një destinacioni turistik.

Qeveria e Siçuanit tha se afro 100 turistë ishin bllokuar nga rrjedhja e dheut pas tërmetit të parë.

Më se 31,500 turistë janë evakuuar nga zona e tërmetit, ka raportuar agjencia zyrtare kineze e lajmeve, Xinhua.

Shërbimi zjarrfikësve në Siçuan ka raportuar se hapësira e pranimit në një hotel është shkatërruar, duke i bllokuar disa njerëz, por më se 2,800 vetë janë evakuuar në mënyrë të sigurt nga ndërtesa.

Raportohet se ky vend më tepër vizitohet nga turistët kinezë se sa ata të jashtëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP