Prokuroria kërkon 12 vite burg për trashëgimtarin e Samsungut

Prokurori në Korenë e Jugut ka kërkuar 12 vite burgim për zëvendëspresidentin dhe trashëgimtarin e kompanisë teknologjike, Samsung, Lee Jae-yong, raporton Anadolu Agency (AA).

Në procesin gjyqësor që po zhvillohet në kryeqytetin kureanojugor, Seul, lidhur me skandalin e korrupsionit dhe ndikimit politik që shpërtheu pas marrjes së kompetencave të ish-presidentes Park Geun-hye, prokurori me kompetenca speciale Parg Young Soo ka theksuar se zyrtarët e Samsungut kanë dhënë deklaratë të rreme për ta mbrojtur Lee-në.

Prokurori ka rikujtuar se Lee akuzohet për dhënie të mitës në vlerë prej 38 milionë dollarësh fondacioneve të lidhura me mikeshën e afërt të presidentes Park, Choi Soon-sil.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL