Shilegov: VMRO-DPMNE-ja me çdo kusht tenton ta shtyjë shkarkimin e Zvërlevskit

 Pohimi se shkarkimi i Prokurorit publik është i paligjshëm është gënjeshtër dhe edhe një tentim dëshpërues i VMRO-DPMNE-së për ta bllokuar punën në Kuvend dhe t’i pengojë reformat në gjyqësi, deklaroi sot në konferencën për shtyp në Kuvend, deputeti i LSDM-së Petre Shilegov.

“Me pauzat e pakuptimta, kërkesat e palogjikshme për shtyrjen e seancave dhe replikimin mes vete, deputetët e VMRO-DPMNE-së në mënyrë dëshpëruese tentojnë ta shtyjnë shkarkimin e Marko Zvërlevskit, mbrojtësin e krimit më të madh në 11 vitet e fundit. Në këtë drejtim ëshjtë edhe kërkesa e sotme absurde e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, pika për shkarkimin e Zvërlevskit që të shtyhet për pas zgjedhjeve lokale”, tha Shilegov.

Sipas tij, procedura për shkarkimin e Zvërlevskit është tërësisht ligjore dhe transparente, veçanërisht që Kuvendi është ligjdhënës, e jo pushtet ekzekutiv. Ai njëherit, i vlerësoi si të kota të gjitha tentimet e VMRO-DPMNE-së për ta bllokuar punën e Kuvendit dhe t’i pengojë reformat që, thotë, kanë marrë mbështetje nga shumica e qytetarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP