Pse Universi ynë është simetrik?

Sepse ekziston! Mund të tingëllojë filozofike, por nuk është. Universi nuk erdhi i pari – në fillim ishte simetria. Fizikanët besojnë se pak pas Big Bangut, të gjithë forcat e natyrës ishin identike dhe thërrmijat elementare ishin të njëjta. Por brenda një çasti, kjo supersimetri u nda në simetri më të vogla.

Prandaj në natyrë shfaqen kaq shumë forma të ndryshme të saj. Që nga simetria rrethore e irisit të syrit, deri tek raportin e artë në guackën e kërmijve të detit, cefaloidët paraardhësit e të cilëve kolonizuan oqeanet 500 milion vjet më parë, e gjithë simetra e ka patur origjinën nga një formë e lashtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP