Tusk: Ardhmëria evropiane e Polonisë është e pasigurt

Kryetari i Këshillit të Evropës Donald Tusk, mbrëmë deklaroi se ardhmëria evropiane e Polonisë është e pasigurt.

“Ardhmëria evropiane e Polonisë sot është në pikëpyetje. I kuptoj ndjenjat e polakëve, të cilët druajnë për gjykatat dhe për të ardhmen e vendit në Bashkimin Evropian”, theksoi Tusk, i cili është ish-kryeministër i Polonisë.

Qeveria e Tusk dhe partia centriste “Platforma qytetare” ishte në pushtet tetë vite, ndërsa në vitin 2015 u ndërrua nga partia konservatore populiste E drejta dhe drejtësia, e kryesuar nga Jarosllav Kaçinski, vëllai binjak i presidentit të ndjerë Leh. Ai angazhohet për vendosjen e reformave radikale.

Një pjesë e polakëve vlerësojnë se sistemi gjyqësor është korruptuar dhe ngjason me atë nga epoka komunikste, ndërsa të tjerët mendojnë se reformat e “E drejta dhe drejtësia” janë tentim për forcimin e pushtetit, me të cilët prishen normat demokratike.

“Ka shumë çështje për të cilat procedurat e Qeverisë polake duken shumë kontradiktore nga pikëpamja e BE-së, ndërsa ndonjëherë duke e përfshirë edhe Budapestin”, theksoi Tusk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP