Acar apo luftë dëshirash!

Enis Miftari

Enis Miftari

Zgjohesh me një dëshirë, që në vete lëkund ca persona dhe ca grimca të lumturisë. Por, sado që atë ta vendosim në peshoren e realitetit ajo humb vlerat si rezultat i realitetit me ngjyra të errëta.

Sado që të jetë e planifikuar mirë dhe konform gjërave morale ajo përsëri humb vlerën sepse  ndeshet me një reale të pamëshirme dhe jo humane e, që në të jetojnë humanë. Dëshirë që lind nga shpirti, por që realiteti vlerëson materialen.

Orvatje, që dëshira të bëhet reale por përfundon vetëm dëshirë që në fakt nënkuptohet gjë e duhur në vendin e gabuar. Tanimë rrethanat pamundësojnë realizimin e dëshirës mbase realiteti momental dhe dëshira që përkon me plane afatgjate morale, kanë kahje të kundërt. Sado që ajo dëshirë të jetë e ndërtuar dhe konstruktuar në mënyrë brilante ajo do mbetet vetëm e atillë, sepse në fund fare frutat nuk rriten në veri.
Dëshira ngjall shpresën që na mban gjallë, për të realizuar dëshirën e, që në këtë periudhë kapitulli që e njëjta të realizohet është mbyllur dhe fshehur diku për dëshirë të dikujt. Në një luftë që jo të gjithë e vërejnë se është lufta e dëshirave apo epsheve, që sado e dëmshme të jetë ajo do ndodh deri në shkatërrimin e botës.
E, vështirë për të pranuar nëse gjërat kanë një fund apo fundi është fillimi i ca gjërave.

One thought on “Acar apo luftë dëshirash!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL