Këto janë efektet negative të sheqerit

Secili prej nesh duhet të dijë se çfarë efektesh ka sheqeri në dhëmbët tonë dhe në trupin tonë, përcjell Lajmi.net.
Sheqeri përshpejton plakjen e lëkurës, para së gjithash shkatërron proteinat.

Ata që vuajnë nga puçrrat dhe rrudhat, sheqeri ua shton ato.

Gjatë shek XX, doktorët mendonin se sheqeri është më pak i dëmshëm se sa vaji i mishit të kafshëve, kështu ata filluan një dietë ushqimore pa yndyrë duke mos i ndërprerë ëmbëlsirat.

Në shek XXI, u kuptua se sheqeri ngrit në nivel të dukshëm nivelin e kolesterolit si dhe shkakton depresion.

Përdorimi i tepërt i sheqerit mund të rrisë ankthin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL