Teleskopi Hubble merr pamje nga sateliti Phobos i Marsit

Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane (NASA) përmes një njoftimi ka bërë të ditur se teleskopi Hubble gjatë rrotullimit rreth Marsit ka marrë pamje nga teleskopi Phobos, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bëhet e ditur se Hubble ka marrë 13 pamje nga Phobos-i, i cili ka formë elipsi dhe është një prej satelitëve më të vogël të sistemit diellor, përderisa ai ishte duke u rrotulluar rreth Marsit.

Phobos-i është njëri prej dy satelitëve natyrorë të planetit Mars, i cili përfundon një rrotullim në orbitën e Marsit për 7 orë e 39 minuta.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP