“Hunting Flies” e Izer Aliut me premierë në Prishtinë (FOTO+VIDEO)

Filmi “Hunting Flies” në regji të Izer Aliut nga Maqedonia të enjten, më 19 korrik me fillim prej ora 20:00 do të shfaqet premierë në Festivalin Ndërkombëtar në Prishtinë “First Step Film Festival” (PriFest), njofton Portalb.mk.

Filmi i metrazhit të gjatë “Hunting Flies” vjen në programin e ‘Premierës rajonale’ bashkë me njëmbëdhjetë filma të tjerë. Që të gjitha do shfaqen në Amfiteatrin e Muzeut Kombëtar në Prishtinë.

Hunting Flies

Hunting Flies 1

Hunting Flies 2

 

Përndryshe, Festivali “PriFest” ka filluar më 13 dhe do të zgjasë deri më 20 korrik të 2017-s.

Në kudër të festivali “PriFest” ka pasur programe si ‘Projeksioni special jo-garues”‘Programi garues ballkanik’‘Programi garues evropian’‘Programi i filmit të metrazhit të mesëm’ dhe ‘Programi i dokumentarit’.

Prishtina Film FORUM. platforma e industrisë filmike dhe koproduksionit është pjesë integrale e PriFest, që do të ketë edicionin e nëntë nga 13-20 korrik 2017 në Prishtinë, ndërkohë që PriFORUM përfundoi më 18 korrik.

LEXO: ‘Hunting Flies’ nga Izer Aliu nominohet për Oscarin e Norvegjisë

Ndryshe, regjisori shqiptar Izer Aliu me filmin e tij të metrazhit të gjatë “Hunting Flies” është nominuar për dy çmime në garën prestigjioze “Amanda Awards” në Norvegji. Filmi i xhiruar në Maqedoni është dramë që trajton ngritjen dhe rënien e diktaturës. Ngjarja zë vend në një klasë, ku gjatë një dite të ngarkuar shikuesi njoftohet me Ganiun (Burhan Ahmeti), mësuesin idealist, i cili humb punën në ditën e parë të shkollës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP