LSDM: Do të parandalohen të gjitha përpjekjet që rrezikojnë trashëgiminë kulturore dhe historike

VMRO-DPMNE përmes qeverisjes së papërgjegjshme dhe kriminale, jo vetëm që nuk e ka mbrojtur trashëgiminë kulturore dhe historike, por për realizimin e interesave të tyre kriminale i ka rrezikuar dhe shkatërruar të njëjtat, qëndron në reagimin me shkrim të LSDM-së për konferencën për shtyp të Valentina Bozhinovskas nga VMRO-DPMNE.

Një nga faktet më të dukshme është ajo e lokalitetit arkeologjik Skupi.

“Përmes një tenderi të dyshimtë për të ashtuquajturin rindërtim të lokalitetit, VMRO-DPMNE në kundërshtim me ligjin ka dashur të ndërtojë një sallë nga betoni të maskuar me pllaka travertine për ta prishur dhe humbur pamjen e lokalitetit arkeologjik, vetëm që të realizohen interesat kriminale të personave të caktuar”, thuhet në kumtesë.

Qeveria e udhëhequr nga LSDM, siç shtohet në kumtesë, do të kujdeset për trashëgiminë kulturore dhe historike, do të ndalojë çdo tentim për prishjen e objekteve me domethënie kulturore dhe historike, për kundër dëshirës së realizimit të interesave kriminale të ndonjë personi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP