Beograd: Protestohet kundër dhunës në familje

Qinda aktivistë kanë marshuar në Beograd për të dënuar dhunën në familje, nga e cila konsiderohet të kenë vdekur 19 gra, gjatë këtij viti në Serbi, transmeton REL. 

Protesta është mbajtur sot, pasi dy gra dhe një fëmijë janë vrarë nga ish burrat e grave, në dy incidetete të ndara.

Këto dy raste kanë ndodhur gjatë dy javëve të kaluara në Qendrën për Punë Sociale, në Beograd.

Në të dyja rastet, është raportuar se burrat kanë qenë të njohur edhe më parë, për dhunën e ushtruar ndaj pjestarëve të familjes.

Protestuesit, që ishin mbledhur jashtë Ministrisë për Mbrojtje Sociale, kërkuan dorëheqjen e zyrtarëve që kanë qenë përgjegjës për t’i trajtuar ankesat për dhunën në familje.

Disa nga protestuesit kanë mbajtur mbishkrime ku thuhej: “ Të reagojmë para se të bëhet vonë”, dhe “ Pse ata nuk janë në mesin tonë”, duke iu referuar viktimave të dhunës.

Protesta të ngjashme janë mbajtur edhe në qytetet si, Vranja, Nishi dhe Kraleva.

Zyrtarët serbë kanë thënë se të paktën 19 gra dhe dy fëmijë janë vrarë nga dhuna në familje në Serbi, që prej fillimit të këtij vitit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP