PSP kërkon nga Gjykata e Apelit paraburgim për Ejup Alimin

Në seancën e sotme gjykatësit e Gjykatës së Apelit e kanë shqyrtuar ankesën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) për vendimin e Gjykatës Penale për mos përcaktimin e masës për paraburgim të Ejup Alimit të BDI-së, njofton Portalb.mk.

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së është i akuzuar për lëndën “Titanik 3” për shkatërrimin e materialit zgjedhor. Gjykata Themelore Shkupi 1 e ka refuzuar kërkesën për paraburgim si të pabazë.

PSP konsideron se me bashkëpunëtorët  tij, Ismet Guri gjatë kohës së zgjedhjeve në vitin 2014 vazhdimisht ka qenë në Komitet zgjedhor komunal në Çair, për shkak funksionit të tij ka pasur mundësi për ndikim serioz. Prokuroria Fatime Fetai para Këshillit Penal në Gjykatën e Apelit konfirmonte se Gjykata e shkallës së parë nuk i ka shqyrtuar dëshmitë.

Nga dëshmitë e të dy dëshmitarëve të dëgjuar gjatë procedurës ka dalë se tek ata ka pasur frikë për siguri personale, theksoi Fetai. Avokati i Alimit tha se nuk ka dëshmi kush tregon në ndikimin e mundshëm ndaj avokatëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP