Nuk ka paraburgim për Llatasin dhe Peshevskin, ngelen pa pasaporta

Gjykata e Apelit i ka refuzuar paraburgimet e PSP-së për kryeredaktorin e TV “Sitel”, Dragan Pavlloviq Llatas dhe ish zëvendëskryeministrin për Çështje Ekonomike, Vlladimir Peshevki, njofton Portalb.mk.

Gjykata më e lartë i konfirmoi vendimet e Penales, e cila vendosi që në vend t’i dërgojë në burg, t’u shqiptojë masa më të lehta – marrje të pasaportës.

Pa pasaporta kanë ngelur edhe vëllezërit e Llatasit, Sërgjan dhe Xvezdan Pavlloviq, por edhe ish ndihmësi i ministrit të MPB-së, Gjoko Popovski.

Gjatë fundjavës, Gjykata e Apelit i ka konfirmuar vendimet për marrjen e pasaportës të gazetares Ivona Talevska, e akuzuar për fshehje të tatimeve dhe të akuzuarve të alfa në MPB, të akuzuar në rastin “Tortura”, për burgosjen e Lube Boshkoskit. Me vendim të Gjykatës së Apelit, pa pasaportë ngelet edhe i punësuari në MPB, Nebojsha Stankoviq, i akuzuar në rastin “Thesari”, për prokurim të pajisjes për ndjekje, nëpërmjet ndërmarrjes “Finzi”, e cila ishte në pronësi të pronarit të ndjerë, Kosta Kërpaç, i cili u vra/vetëvra, në mënyrë misterioze.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL