Ramush Haradinaj kryeministër i proceseve të vështira, apo plotësim dëshirës?

Albert Ramadani

Albert Ramadani

 

Koalicioni parazgjedhor tashmë i njohur si PAN, në fushatën parazgjedhore për zgjedhjet nacionale nominuan z.Haradinaj për kryeministër ky koalicion tashmë po bëhet gati ta drejtojë  ekzekutivin e vendit, z.Haradinaj një post të tillë e pat mbajtur ne 2004-shin,Por ishte gjykata ndërkombëtare me seli ne Hagë e cila ja kishte ndërprerë ku kjo e fundit patë ngritur aktakuza ndaj Haradinaj për periudhën e luftës se fundit  ku Haradinaj  ish-komandat UÇK-së, për pjesën e dukagjinit dhe  pas ngritjes se aktakuzave z.Haradinaj si kryeministër doli me një vendim ku e mori një vendim të vështir mori vendim dhe dha dorëheqje nga posti ekzekutivit te vendit, Haradinaj u tregua bashkëpunues me gjykatën deri në fund ku kjo e fundit e liroj nga të gjitha aktakuzat.

Ramush Haradinaj gjithherë punojë dhe at me shumë dëshirë te kthehet ne postin e kryeministrit, nëse Haradinaj do të kthehet ne postin e ekzekutivit.

A do jetë kryeministër i proceseve të vështira apo vetëm kryeministër sa për ta plotësuar një dëshirë. Një qeveri me 61 deputet quhet qeveri e pakicave, qeveritë e pakicave nuk mundë te shtyn procese dhe asnjë ligje te rëndësishëm kur dihet se Kosovën e presin mjaft procese teje rëndësishme kjo qeveri e pakicës ndoshta mundë te mbijetojë.

Por kjo qeveri do jetë qeveri për pushtetin,Por jo për qytetarin?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP