Rritje prej 6,9 për qind e ekonomisë kineze

Ekonomia kineze duke e ruajtur dinamikën nga kuartali i parë edhe në tremujorin e dytë shënon rritje prej 6,9 për qind, që është për 0,1 për qind më shumë nga pritjet e analistëve.

Projeksioni i Qeverisë kineze për sivjet është që rritja ekonomike të lëvizë rreth 6,5 për qind.

Ekonomia kineze vitin e kaluar kishte rritje më të ngadalësuar në 26 vitet e fundit prej 6,7 për qind.

Analistët vlerësojnë se ekonomia e dytë në botë gjatë vitit do ta ngadalësojë dinamikën e rritjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP