Shok dhe tmerr për taksapaguesit në Greqi

“Shok dhe tmerr për taksapaguesit në Greqi, sepse urdhrat që i kanë marrë për pagesë tani janë dyfish më të larta nga viti i kaluar”, shkruan gazeta “Katimerini”.

Gazeta thekson se kjo ka të bëjë me rritjen e tatimeve, që kanë dalë nga marrëveshja mes qeverisë dhe kreditorëve ndërkombëtarë në zëvendësim të ndarjes së injeksionit të fundit financiar të vendit.

Të dhënat tregojnë se tatimet mesatarisht janë rritur për 35-40 për qind, ndërsa në disa raste rritja është edhe e dyfishtë.

Kështu për shembull Taksapaguesit me të ardhura vjetore prej rreth 66.000 euro në vitin  2015 dhe 76.000 euro në vitin 2016 tani duhet të paguajnë 21.646 euro, ndërsa vitin e kaluar kjo shumë ka arritur 10.692 euro. Pagesa e tatimeve kryhet me pagesa.

Gazeta “Proto tema” komenton se rritja e tatimeve ka të bëjë me marrëveshjen, të nënshkruar nga qeveria me kreditorët ndërkombëtarë të vendit në kuadër të pakos së tretë shpëtuese të ndihmës financiare.

Ndryshimet e kontraktuara gjatë tatimizimit do të përfshijnë afërsisht 2,5 milionë tatimpagues.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP