Shkupi gati për fazën e dytë, shpërngulet në Mavrovë

Skuadra e Shkupit ka vazhduar edhe më tej me fazën përgatitore në kryeqendër, duke u grumbulluar i gjithë ekipi i cili do të bartë barrën kryesore në sezonin e ri futbollistik të Ligës së Parë të Maqedonisë. Tani kanë mbetur edhe pak ditë, kur Shkupi do të ndërrojë vendndodhjen dhe do të niset për në Mavrovë, për të rritur intensitetin e punës dhe për të filluar edhe me ndeshjet e para testuese, që trajneri Ardian Nuhiu të mësojë formën e futbollistëve.

Para se skuadra bardhekaltër të niset për në Mavrovë me (21.07.2017), Nuhiu nesër 15.07.2017 me fillim në orën 18:00 në stadiumin e Çairit do të luajë kontrolluesen e parë me futbollistët e rinj nga shkolla e futbollit të ekipit tonë.

Më pas të mërkurën, (19.07.2017) në stadiumin “Hekurana” (“Zhelezara”), Shkupi do të sfidohet nga anëtari i ri i Ligës së Parë, skuadra e “Skopje”-s, ndeshje kjo që do të luhet me fillim në orën 18:00.

Data e 21 korrikut është rezervuar për nisje drejt Mavrovës, ku skuadra do të qëndrojë deri me 31 korrik, e që deri më tani janë aranzhuar dy ndeshje kontrolluese. Fillimisht me 23 korrik në Mavrovë do të udhëtojë skuadra e Renovës që tani më është në Ohër dhe me 27 korrik, Gostivari do të jetë “mysafire” e Shkupit në Mavrovë. Është planifikuar që para kthimit për në Shkup me 31 korrik të luhet dhe një tjetër kontrolluese dhe kryesia e klubit është në kërkim të një kundërshtari potencial.

Lidhur me fazën e parë të përgatitjeve ka folur dhe shefi i stafit teknik, Ardian Nuhiu që mes tjerash ka thënë se ekipi me sukses po e mbyll fazën e parë.

“Këto dy javë kemi punuar më tepër në akumulimin e forcës dhe ajo që është shumë e rëndësishme për skuadrën, vendosjen taktike, e që është bazë për futbollin. Sigurisht se nga dita në ditë kemi shkuar që të shtojmë intensitetin e stërvitjeve dhe shoh që futbollistët kanë arritur atë që edhe e kemi kërkuar nga ta. Normalisht se do ta kemi shumë më lehtë në Mavrovë, ku temperaturat janë më të ulëta dhe do të ndikojë në shtimin e ritmit të punës që do të bëjë futbollistët të kapin formën e duhur. Pjesë në vete do të jenë edhe ndeshjet kontrolluese dhe sigurisht secili nga futbollistët do të kërkojë të jep maksimumin”.

Nuhiu mes tjerash shkurt ka folur edhe për ardhjet e fundit te Shkupi, si Shqiprim Taipi, Kristijan Stojkovski dhe Shpend Asani.

“Padyshim se shoh potencial të futbollistët që i kemi sjell si përforcim, ata gradualisht janë përshtatur me ekipin dhe presim që në vazhdimësi të rrisin formën dhe të jenë pjesë e grupit tonë. Por ditëve në vazhdim presim të konfirmojmë edhe disa ardhje të reja, që të plotësojmë mozaikun e skuadrës për sezonin e ri”, është shprehur trajneri i Shkupit, Ardian Nuhiu.

Ndeshjet kontrolluese:

15.07.2017 ora 18:00 (stadiumi i Çairit – Shkup)

FC Shkupi – FC Shkupi (të rinjtë)

19.07.2017 ora 18:00 (stadiumi “Hekurana” – Shkup)

FK “Skopje” – FC Shkupi

23.07.2017 – Mavrovë

FC Shkupi – KF Renova

27.07.2017 –  Mavrovë

FC Shkupi – KF Gostivari

31.07.2017 (pritet kundërshtari )

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP