Nëse ke dashuruar

Heshtja që s’ka folur, ka vdekur
Buzëqeshja që ka ngrirë, ka plasur
Fjala  e pathënë, shpesh është kalbur
Sytë nuk dashurojnë, nëse nuk flasin.
Mes dremitjesh të natës, të përfshihesh në kllapi mendimesh
Nëse veten ndonjëherë s’e ke gënjyer, s’ke dashuruar
Në shtigje ëndrrash, ku ajo thërret pas teje
E mëngjesi të të zbardh, sa t’i jesh afruar.
E të heqësh dorë, njëqind herë prej saj
Natyrisht, pa ia thënë asnjëherë
Se dashuria është si një llavë
Që gëlltitë gjithçka, e vetëm zjarr vjell.

Autor: Suad Bajrami

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP