SHBA e kufizoi përdorimin e softuerit nga “Kasperski”

Administrata e SHBA-së e përjashtoi softuerin e kompanisë së Moskës “Laboratori Kasperski” prej dy listave të furnizimeve teknologjike qeveritare.

Shkak për këtë është një dyshim se produktet e kësaj kompanie për siguri kibernetike mund të shfrytëzohen prej Kremlinit për qasjen e palejueshme në rrjetet kompjuterike në SHBA.

Përjashtimi prej listave është masë më konkrete kundër “Kasperski”, pas dyshimit të zbulimit amerikan se kompania ndoshta është shumë ngushtë e lidhur me kundërshtarët e shërbimeve ruse për zbulim, të akuzuar për sulme kibernetike ndaj SHBA-së.

Ndryshe, softueri për mbrojtje antivirusale “Kasperski” është i famshëm, si në botë ashtu edhe në SHBA, ndërsa kompania është lidere në këtë sferë për disa dekada.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP