“Toka” e Ibër Dearit edhe në festivalin ndërkombëtar “PriFest 2017″ (FOTO+VIDEO)

Filmi “Toka” me regji të Ibër Dearit nga Maqedonia së fundmi do të jetë pjesëmarrës edhe në festivalin ndërkombëtar “First Step Film Festival”, njofton Portalb.mk.

LEXO: Filmi “A long way home” dhe “Toka” e Ibër Dearit triumfuan në “Albanian film week 2017” në New York (FOTO)

Festivali “PriFest” fillon më 13 korrik kurse mbaron më 20 korrik të 2017-s dhe mbahet në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

Filmi i metrazhit të shkurtër “Toka” i cili është në programin ‘Projeksion special jo-garues’ për publikun artdashës do të paraqitet më 14 korrik duke filluar prej ora 20.30 në amfiteatrin e Muzeut Kombëtar në Prishtinë.

Në të njëjtën kategori më filmin e Ibër Dearit janë edhe filmi nga Shqipëria “Urdhërat” që vjen me premierën ndërkombëtare dhe filmi “Bisedë me jetën” nga Maqedonia.

Krahas pjesës ‘Projeksion special jo-garues” në këtë festival kemi edhe anën e  ‘Programit garues ballkanik’, ‘Programit garues evropian’, ‘Program i filmit të metrazhit të mesëm’ dhe ‘Programi i dokumentarit’.

Ashtu sikur edicionet e kaluara, edhe edicioni i nëntë i PriFestit sjell në Prishtinë PriForum-in, platformën zhvillimore rajonale të industrisë së filmit.

Prishtina Film FORUM. platforma e industrisë filmike dhe koproduksionit është pjesë integrale e PriFest, që do të ketë edicionin e nëntë nga 13-20 korrik 2017 në Prishtinë, ndërkohë datat e PriFORUM janë 15-18 korrik.

Programi ‘In Albanian: Special Screening’ vjen për të parën herë në edicionin e “PriFest”.

Përveç programit tradicional ‘Best Pitch Competition’, një garë me projekte filmike në fazën e skenarit ku janë përzgjedhur 9 projekte filmike nga Ballkani dhe 4 projekte filmike për Script Development, PriFORUM do të ketë edhe panele të diskutimit mbi tema të rëndësishme për industrinë e filmit dhe çështje sociale, master klasa të ndryshme për studentë e profesionist të mbajtur nga emra të njohur të botës si filmit si Paul Haggis e Lucinda Coxon si dhe eventet që tashmë organizohen për herë të dytë: ‘Prishtina Rendezvous’ e ‘Prishtina Kino Kabaret’. Risi janë dy programet e reja: Work in Progress dhe Kosova’s Rising Stars, për të cilat do të flasim në vazhdim.

 

Programi ‘In Albanian: Special Screening’ vjen për të parën herë në edicionin e “PriFest”.

 

Me 2 premiera kosovare, njëra nga Gjeorgjia e tjetra nga Izraeli, programi ‘Fipresci’ i kompleton programet e filmave të edicionit të sivjetëm.

 

Me 1 premierë botërore, 2 premiera evropiane, 2 rajonale dhe 1 kosovare, programi ‘Let it be’ është një tjetër program i edicionit të nëntë të PriFest-it.

 

Programi i dokumentarëve vjen si program garues për herë të parë në edicionin e sivjetëm të PriFest-it. Gjithsej 16 filma, prej të cilëve 2 janë premiera botërore, 7 janë premiera rajonale, 6 kosovare dhe 1 ndërkombëtare.

 

Programi i metrazhit të mesëm sivjet sjell 3 premiera botërore në Kosovë! Përveç tyre, janë edhe 4 premiera rajonale, 4 premiera kosovare, 1 evropiane dhe 1 ndërkombëtare.


Programi i filmave të Ballkanit, ‘Honey and Blood Program’, këtë vit sjell 10 filma në Prishtinë, prej tyre 8 premiera kosovare dhe 2 premiera rajonale.


Programi Evropian i filmave këtë edicion sjell 10 filma, ku të përfshirë janë 6 premiera rajonale dhe 4 premiera kosovare.

 

‘T’PADASHTUN’ nga Edon Rizvanolli është filmi që e hap edicionin e nëntë të PriFest-it.

 

Ja edhe programin e plotë të këtij festivali.

No automatic alt text available.

No automatic alt text available.

No automatic alt text available.

No automatic alt text available.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP