Donët ndryshojnë botën për 5 vitet e ardhshme

Rritja e shpejtë globale e industrisë së dronëve nuk ka qëndruar pa lëvizur që të presë për poltikat qeveritare të bëhen investime dhe përpjekje për të hapur tregun e kompjuterik dhe të hardverëve. Ekosistemi në rritje i shitësve të pajisjeve hardverike dhe softverike të dronëve tashmë është duke furnizuar me ushqim një listë të gjatë të klientëve në agrikulturë, menaxhim të tokës, energji dhe ndërtim. Shumë nga shitësit janë kompani të vogla private dhe ndërmarrës – megjithëse kompanitë e mëdha të fokusuar në mbrojtje dhe konglomeratet industriale janë duke filluar të investojnë në teknologjinë e dronëve gjithashtu.

Sipas një raporti nga BI Intelligence, ne zhytemi thellë në nivele të ndryshme të industrisë globale në rritje për dronët komerciale, ose për makinat ajrore pa pilotë (UAVs), shkruan Periskopi. Ky raport siguron një parashikim për mundesitë biznesore në teknologjinë e dronëve komerciale, shikon në progresin dhe pengesat e vazhdueshme, nxjerr në pah tregjet më të mira biznesi në aspektin e aplikacioneve dhe përdoruesve të fundit dhe ofron një listë ekskluzive të dhjetëra kompanive të cilat veçse janë aktive.

Dhe në fund, ai gërmon në gjendjen aktuale të shtetit amerikan për rregullimet për dronë komercialë kohët e fundit e përmbysur nga nxjerrja e draft-rregullave të Administratës së Aviacionit Federal për fluturimet komerciale të avionëve. Pak njerëz e dinë që shumë kompani tashmë janë të autorizuara të fluturojnë dronë të vegjël në mënyrë komerciale në një program “përjashtimi” të qeverisë amerikane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP