Takim i ministrit Saliji me Rajnhard Pribe

Ministri i Drejtësisë Bilen Saliji, sot u takua me ekspertin e Bashkimit Evropian, Rajnhard Pribe, me ç’rast u shkëmbyen mendime në lidhje me çështjet që kanë të bëjnë me gjyqësisë, të cilat janë pjesë qëndrore e të ashtuquajturit “Raporti i Pribes”.

Ministri Saliji, siç kumtoi Ministria e Drejtësisë, shprehu gatishmërinë e plotë për zbatimin e një sërë masash dhe aktivitetesh për tejkalimin e mangësive në fushën e gjyqësisë, të përmbajtura në këtë raport.

Saliji, gjatë takimit me Pribenë, prezentoi aktivitetet në të cilat Ministria e Drejtësisë do të përqëndrohet në periudhën e ardhshme.

Pribe iu referua raportit të përpiluar nga ana e tyre, lidhur me këtë ai paralajmëroi dhe misionin e radhës në të cilin do të vihet theks i posaçëm në vlerësimin e asaj se ç’është bërë për tejkalimin e vërejtjeve të dhëna në Raportin e Pribes, por dhe në dhënien e rekomandimeve për në të ardhmen, në kuptimin e përmirësimit të gjendjeve në kuadër të aktiviteteve vijuese të reformave në fushat e numëruara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP