Doni të keni kujtesë perfekte? Ja çfarë duhet të bëni (Video)

Mënyra e parë për të zhvilluar memorien tuaj me një zakon të mirë është gjumi i mjaftueshëm. Sigurisht e keni dëgjuar këtë me miliona herë, mirëpo është e vërtetë.

Pa gjumë të mjaftueshëm, ju nuk jeni në gjendje të kujtoni ëndrrat tuaja ditën tjetër. Kështu që duhet ta keni parasysh se gjumi 6-8 orë, është gjumi REM, themelori, dhe nëse nuk e arrini atë, ju nuk do të jeni në gjendje të kujtoni se çfarë keni mësuar gjatë ditës, dhe nuk do të arrini të përgatiteni si duhet për ditën tjetër.

Hapi tjetër është të pini shumë ujë. Një tru i dehidratuar nuk do të jetë në gjendje të fokusohet, prandaj konsumimi i ujit është kaq i rëndësishëm.

Ushtrimet janë mënyra tjetër, e cila ndihmon në zhvillimin e trurit, qoftë në mënyrë të drejtpërdrejtë apo indirekte.

Ushtrimet gjithashtu ju ndihmojnë që të flini më mirë, të largoni stresin dhe ankthin.

Në videon më poshtë do të mund të njiheni me të gjithë hapat që duhet t’i bëni në mënyrë që të keni një memorie të përkryer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP