Disney kinez mbush 1 vjeç (VIDEO)

Dora nuk është rrudhur me shpenzimet e përvjetorit të parë të parkut gjigant të Disney në Shangai. Kremtimet që u qëndruan besnike stilit të kompanisë sollën një spektakël madhështor dritash, fishekzjarresh si dhe vizitën e shefit ekzekutiv, Bob Iger, shkruan Top Channel.

Parku 5.5 miliardë dollarësh, pjesë e resortit Disney të Shangait ka tërhequr vitin e kaluar me miliona vizitorë. Kina i intereson shumë pronarit të Mickey Mouse. Shitja e biletave është trefishuar duke e vendosur Shanghai Disneyland në rrugën e shndërrimit në një park goxha më fitimprurës sesa ata të Parisit e Hong-Kongut, që rezultojnë me humbje.

“Gjatë një viti u uruam mirëseardhjen më shumë se 11 milionë vizitorëve nga Kina dhe e gjithë bota. Uroj që të mirëpresim edhe shumë të tjerë në vitet në vazhdim. Çdogjë që shikoni në këtë park është krijuar për popullin e Kinës dhe ju falenderojmë që e keni kthyer këtë vend kaq special në një sukses të vërtetë”, tha CEO i Disney, Bob Iger.

Popullariteti i resortit në fjalë ka njohur një rritje të rrufeshme duke kënaqur pa masë jo vetëm pronarët e tij, por edhe industrinë kineze të turizmit. Shanghai Disney Resort u inaugurua qershorin e 2016-s si destinacioni i parë i Disney-t në Kinën kontinentale dhe i gjashti në mbarë globin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP