Qeveria e Maqedonisë miratoi edhe këto vendime

Qeveria e Republikës së Maqedonisë, në seancën e djeshme ka marrë vendim të mundësojë shërbim falas, pushim dhe rekreacion të fëmijëve nga familjet me rrezik social dhe fëmijët e shfrytëzuesve të shtesës së posaçme për këtë verë, 2017, për të cilën është obliguar Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në afat prej pesë ditëve të sjellë Program për pushim shtatëditor gjatë pushimit veror në vitin shkollor 2016/2017.

Në seancën e djeshme Qeveria për anëtarë të Këshillit ekonomik-social i ka emëruar Mila Carovskën, ministren e Punës dhe Poltikës Sociale, Dragan Tevdovskin, ministër i Financave, Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë dhe Koço Angjushev, zëvendës i kryetarit të Qeverisë i angazhuar për Çështje Ekonomike dhe Koordinim me Ekonomitë.

Qeveria i shkarkoi edhe anëtarët e Bordit Drejtues së rezervatit Jasen, ndërsa anëtarë të rinj të KD është emëruar Marijan Daskalovski, Zoran Nakov, Irena Stankovska, Risto Spasovski dhe Ilmi Selamin.

Në seancën e djeshme Qeveria ka vendosur drejtorë të rinj edhe të DAP-it dhe Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari. Për drejtoreshë e DAP-it është emëruar Sanja Lukareska, ndërsa për drejtor i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë është emëruar Zoran Anastasov.

Qeveria për ushtrues detyre të Inspektoratit Shtetëror të Arsimit e emëroi Tome Spirovskin. Është shkarkuar ushtruesja e detyrës drejtoreshë Nadica Nikolovska, për shkak se është konstatuar se i ka skaduar mandati nga 9 maji i vitit 2017.

Nga ushtruesi i detyrës drejtor i Inspektoratit Shtetëror të Vetëqeverisjes Lokale, në kërkesë të tij është shkarkuar Vanço Shehtanski, theksohet në kumtesën e shkërbimit qeveritar për media.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP